Büyüleyici Fotoğraflarıyla Dünyanın En İyi Plajları – Skyscanner

Denizinden kumuna her anlamda büyüleyici olan dünyanın en iyi plajlarını sizler için derledik. Olağanüstü mavi sularıyla dünyanın en iyi 15 plajından tam 5 tanesi de adeta plaj cenneti olan Türkiye’den geliyor. Hangileri olduğunu bakalım tahmin edebilecek misiniz?

1. İztuzu, Dalyan, Muğla

Muğla Ortaca’ya bağlı Dalyan’ın dünyaca ünlü plajı olan İztuzu, doğasıyla büyüleyen Likya’nın kıyısında koruma altına alınan bir bölgede yer alıyor. Kristal gibi berrak ve kadifemsi kumu, turkuaz ve pırıl pırıl denizi ile dünyanın en iyi plajları arasında yer alıyor. Dünyadan ve ülkemizden binlerce turiste ev sahipliği yapan İztuzu, Caretta Caretta kaplumbağalarının da yumurtlama dönemlerinde ziyaret ettiği nadide yerlerden biridir.
Türkiye’nin cazibe merkezi Ege’de sizleri şaşırtacak pek çok şey var. İşte Güney Ege’yi keşfetmenize neden olacak 9 şey!

2. Navagio, Zakintos, Yunanistan

Zakintos‘un sarp beyaz yamaçlarının eteğinde saklı kalmış bakir Navagio Koyu, yeryüzünde görebileceğiniz en muhteşem mavi tonlarından birini barındırıyor. Dünyaca ünlü plaj Navagio’da bir keşfetmeniz gereken bir hazine daha var: 1980 yılında sigara kaçakçılarının karaya vurup terk ettiği bir gemi, plajın müdavimlerinden biri!
Akdeniz’in turizm cenneti Yunan Adalarında unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayın!

3. Whitehaven, Withsunday Adaları, Avustralya

Dünyanın en iyi plajları demişken cennetten bir köşe gibi duran Whitehaven’dan bahsetmemek olmaz. Avustralya‘nın bir numaralı sahili olarak bilinen Whitehaven, yağmur ormanlarının, bembeyaz kum ve turkuaz sularının buluştuğu Whitsunday Adaları’nda yer alıyor. Mavi ve beyazın kıvrılarak iç içe geçtiği ve sonsuzluğa doğru uzandığı Whitehaven’ın eşsiz manzarası karşısında büyülenmemek elde değil.

4. Balos Plajı, Gramvousa Adası, Yunanistan

Balos Plajı, daha doğrusu lagünü, Girit‘in kuzeybatısında, Hanya şehrine 53 km uzaklıkta bulunuyor. Bir lagün plajı olan Balos, Gramvousa Yarımadası ve Tigani Burnu arasında kalıyor. Hem Balos Plajı’na hem de hemen yakınındaki bir ada olan Imeri Gramvousa’ya, Kissamos kasabasından kalkan teknelerle ulaşılabiliyor. Alternatif olarak, bir yere kadar araçla gidip, daha sonra yaya olarak yola devam ederek de lagüne ulaşmanız mümkün.
Aradığınız şey Yunanistan’da bir şehir macerası ise de, sizi hemen Selanik’e alalım! İşte Selanik’te mutlaka yapılması gereken şeyler rehberimiz

5. Kaputaş Plajı, Kaş, Antalya

Antalya’nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasında bulunan Kaputaş Plajı, emin olun ki resimlerde gördüklerinizden bile fazlasını sunuyor. 187 basamaklı bir merdivenle inilen bu plajda, önce kanyondan gelip yerin altına inerek akan serin su, kumlar arasından geçerek denize ulaşıyor. Kaputaş Plajı’nın sularının bu kadar serin ve berrak olmasının sırrı da bu!
Keşfedilmeyi bekleyen güzellikler arıyorsanız, Antalya’da henüz fazla kimsenin bilmediği bu 13 yeri keşfedin!

6. Phi Phi Adası, Tayland

The Beach filmini hatırlıyor musunuz? Phi Phi Adası, bu filmde başrol oynamış, doğal güzelliğiyle izleyenlerin başını döndürmüştü. Tabi günümüzde hem Phi Phi Adası, hem Tayland’ın kendisi bu kadar meşhur olduğu için, ülkede ıssız bir sahil bulmak artık daha zor. Tayland’da en iyi plajlar arasında gösterilen pek çok koy var. Ama sık gidilen yollardan sapıp farklı bir rota çizmek istiyorsanız, Tayland’ın ünlü Adaman kıyılarında hala el değmemiş bir cennetle karşılaşabilirsiniz.

Dünyanın en ünlü plajlarına sahip Tayland’ın Türk vatandaşlarından tatil için vize istemediğini biliyor muydunuz?

7. Bora Bora, Fransız Polinezyası

Polinezya deyince akıllarda hemen güneş-kum-deniz üçlemesinin en egzotik, en muhteşem hali canlanıyor. Pasifik Okyanusu’ndaki Bora Bora, Fransız Polinezyası’nın haritadaki nokta gibi görünen adalarından sadece biri, ama aynı zamanda kesinlikle aralarından en ünlü olanı.

8. Ölüdeniz, Fethiye, Muğla

Yaz aylarında muhteşem plajları ve doğasıyla yerli yabancı binlerce turisti kendine çeken Fethiye, başta Ölüdeniz olmak üzere dünyaca ünlü bir çok güzelliğe ev sahipliği yapıyor.
Aralarında Ölüdeniz’in de bulunduğu, Türkiye’de görenleri kendine hayran bırakan 10 doğa harikası

9. La Digue, Seyşel Adaları

Seyşeller‘i, özellikle balayı çiftlerinin (ki Kate Middleton ve İngiliz Prensi William da bu çiftlerin arasında) tercih ettiği bir tropik cennet olarak tanımlayabiliriz. Bird Adası’ndan Praslin’e tüm Seyşel Adaları, birinci sınıf plajlara sahip.
Şeyşeller’in aksine, çok az kişinin adını duyduğu 12 cennet gibi ada ülkesi de keşfedilmeyi bekliyor. Aralarından acaba kaç tanesini bilebileceksiniz?

10. Palawan, Filipinler

Filipinler, en iyi plajlar denilince Tayland ya da Malezya gibi ilk akla gelen ülkelerden olmasa da, Bacuit Takımadaları, doğaya gerçek bir kaçış yolu arayanlar için biçilmiş kaftan.
Bütçenizi zorlamayacak ekonomik destinasyonlar! İşte Filipinler dâhil tatile gitmek için dünyanın en ucuz 6 ülkesi

11. Cala de Sant Vicent, Ibiza, İspanya

Bulunduğu bölgedeki bir çok adacığın doğası günümüzde bozulmuş olmasına rağmen, Ibiza, Akdeniz’deki, hatta belki de dünyadaki saklı kalmış en iyi plajları çevresinde barındıyor. Cala de Sant Vicent de bu inci gibi plajlar arasında en özel olanlardan.

12. One Foot Adası, Cook Adaları, Avustralya

Cook Adaları’nı oluşturan adalardan biri olan One Foot Adası, dünyaca ün yapmış Aitutaki Lagünü ile büyüleyici bir güzelliğe sahip. Ne resimler ne de videoların güzelliğini anlatmaya yetmeyeceği Aitutaki, özellikle balayı tercihlerinde ön plana çıkıyor.

13. Seitan Limania, Girit, Yunanistan

Listemizden de anlaşılacağı gibi, hemen yanıbaşımızdaki Yunanistan da tıpkı Türkiye gibi dünyanın en iyi plajlarına ev sahiplği yapıyor. Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit‘in Hanya bölgesinde yer alan Seitan Limania, gerçek bir saklı plaj arayanlar için gizli konumu ve turkuaz deniziyle oldukça ideal.

14. Çıralı, Olimpos, Antalya

Antalya – Kaş yolu üzerinde Olimpos’ta bulunan Çıralı sahili, SİT alanı olması nedeniyle Türkiye’nin bakir güzelliğini koruyabilen ender güzellikteki tatil beldelerinden biri. Doğal güzelliğini halen Caretta Caretta kaplumbağalarını ağırlamasıyla kanıtlayan plaj, dere yataklarının serinlik verdiği hafif taşlı denizi ve ince taneli kumlarla bezeli kumsalıyla, gidenleri her yaz kendine çekiyor.

15. Patara, Kaş, Antalya

Yumuşacık kumuyla Patara, kıyıdan 50 metre uzaklaşsanız bile halen sığ olan deniziyle Türkiye’nin ve dünyanın en güzel plajlarından biri. Roma döneminden kalma antik kalıntıları ve uçsuz bucaksız sahili ile ülkemizin en güzel ören yerlerinden biri olan Patara, Antalya’nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunuyor.

BONUS: Akvaryum Koyu, Bozcaada, Çanakkale

Masmavi denizde size kıyıdan başlayarak eşlik eden balıklar, denizin temizliğine işaret etmekle beraber, plajın adını nereden aldığını anlatıyor. Bozcaada‘da mutlaka şnorkelinizi alarak uğramanız gereken bir plaj olan Akvaryum Koyu’na, şemsiye ve su dahil ıssız bir plajda ihtiyacınız olabilecek her şeyi yanınıza alarak gitmelisiniz. Nitekim koyda herhangi bir işletme bulunmuyor.

Kaynak: Skyscanner