Bozcaada yolcusu kalmasın – HABER TÜRK

Sakin ve huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız Bozcaada aradığınız sessiz doğaya ve bozulmamış ada atmosferine sahip.

Her zaman söylediğim gibi “Ege dünyanın en güzel denizi”. Normal kalabilmiş pek az adasından biri de Bozcaada. Ayrıca Ege’de hepi topu sahip olduğumuz iki adadan biri olduğu için ayrıcalıklı.

Bozcaada’yı basitçe anlatmak istersek “Sakin, şık, huzurlu ve normal” diyebiliriz. Sokakların çiçeklerle bezendiği, kıyıların turkuaz koylarla çevrildiği, rüzgârın insanlarla sarmaş dolaş olduğu Bozcaada, ilave olarak bisikletlerin sokaklarda bırakıldığı, anahtarların kapılarda unutulduğu eski usul bir yer birazda… Son yılların da en favori tatil beldelerinden biri kuşkusuz…

Tertemiz denizi, çeşidi bol balık lokantaları, eski kalesi, daracık sokakları, katmerli eski Rum evleri, geleneklerin birçoğunu yaşatan gündelik yaşamı ve hoşgörülü sakinleriyle keyfinizce kafa dinleyebileceğiniz bir kaçış adası. Adaya Geyikli İskelesi’nden feribotla ulaşılıyor. Yaklaşık 30 dakika süren yolculuğun ardından Bozcaada’nın çıplak tepeleriyle karşılaşıyorsunuz önce. Sakın hayal kırıklığına uğramayın, feribottan inip adanın sokaklarına karışınca ne denli özel bir yerde olduğunuzu fark edeceksiniz.

GÜZEL PLAJLAR VE BİSİKLET TURLARI

Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan adayı birkaç yıl öncesine kadar şaraplık üzümleri ve nefis şarabıyla biliyorduk yalnızca. Son yıllarda turizm adına olumlu gelişmeler yaşayan Bozcaada bugün misafirlerine güzel plajlar, bisiklet turları, dalış aktiviteleri ve elbette ki bağbozumu turları vaat ediyor. Adanın tam kalbinde yer alan küçük limanın etrafına konumlanan lokanta ve kahveler güneşin ilk ışıklarıyla birlikte büyük bir hareketlilik içine giriyor. Bu hareketlilik hafta sonları geç saatlere kadar sürüyor, sonra ada karanlığa ve sessizliğe karışıyor ta ki güneşin ilk ışıklarına kadar. Adada denize girilecek pek çok plaj var; Ayazma adanın en büyük plajı olmakla birlik aynı zamanda en bilineni. Plaj boyunca sıralanan restoranlar, ne yazık ki standartların çok üzerinde değil. Bizim tavsiyemizse Habbele Plajı. Güzel restoranları ve sakinliğiyle öne çıkıyor. Diğer bir adres de Akvaryum Koyu. Koy çok çeşitli deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor, yanınıza şnorkel ve gözlük almayı unutmayın. Koylara giderken yanınıza yiyeceğinizi içeceğinizi de almalısınız; maalesef bu tür ihtiyaçları karşılayacak hiçbir yer yok. Çayır, Ova, Poyraz Limanı, Tekirbahçe, Tuzburnu, Beylik keşfedilecek diğer koylar… Bozcaada’nın günbatımları bile adanın turizmine katkı sağlıyor. Habbela Plajı’nın hemen bitişiğinde, Batı Burnu’ndaki rüzgâr santralinin yer aldığı bölge, günbatımını en iyi görebileceğiniz yer. Her akşam düzenlenen turlardan birine katılıp güneşi batırabilirsiniz. Tamamı doğal ve tarihi sit alanı olan Bozcaada, ağustos ortalarından itibaren bağbozumu telaşına düşüyor. Seyahatinizi bu tarihlere denk getirirseniz bağbozumu şenliklerine de tanıklık edersiniz.

ADANIN SEYİR TERASI

Bir Bozcaada gezisinin olmazsa olmazı kuşkusuz ki Eski Kale olmalı. Adanın Kuzeydoğu Burnu’ndaki kayalık üzerinde bulunan Eski Kale’nin tarihi Fenikelilere kadar uzanıyor. Eski Kale’nin yanı sıra çevrenin tarihine çıplak gözle tanıklık etmek için Göztepe’ye de çıkabilirsiniz. Bu tepe, bir adada olmanın en güzel taraflarından birini yaşatıyor ziyaretçilerine. İşte karşınızda Homeros’un büyük destanıyla ölümsüzleşen Troia Savaşı’nın geçtiği topraklar, diğer tarafta bir başka büyük savaşa tanıklık etmiş Çanakkale Boğazı ve kıyıları, Kaz Dağları’nın yüce tepeleri, biraz ötede komşu ada İmroz, daha da uzaklarda Limni, Midilli adaları… Burası, “Bozcaada’nın en güzel seyir terası” diyebiliriz; dilerseniz bir tarafta güneşi batırabilir, diğer tarafta ayın doğuşunu seyredebilirsiniz.

BOZCAADA NOTLARI

Bozcaada’ya ağustos ve eylül aylarında giderseniz hem bağbozumunun telaşına tanıklık edebilir hem de lezzetli ada şaraplarını tatma fırsatı yakalarsınız.

Bozcaada Kalesi’ni, şarap fabrikalarını, Ayazma’yı, Göztepe’yi, Bozcaada Müzesi’ni, Polente Feneri’ni, rüzgârgüllerini görmeden adadan ayrılmayın. Kekik kokan tepelere çıkın, minik koylarından denize girin.

Gelmişken sevdiklerinizi de unutmayın; ada şarabı, domates reçeli, meşhur kekik balı, nohut ekmeği, çavuşüzümü götürün.

Bozcaada’da balık keyfi yapmazsanız yazık edersiniz. Lezzetli mezeleriyle ön plana çıkan Tenedos’u listenize alın. Tahinli patlıcan, fıstıklı Girit ezmenin tadına mutlaka bakın.

Adaya gelmişken sirke ve sarmısaklı börülce ile salamura yapraklara sarılan çiğ dolmanın tadına bakmadan dönmeyin. Geleneksel bir başka yemek ise salyangozlu bulgur pilavı. Kalamar yahnisi de turistlerin sevdiği yemeklerin başında geliyor. Balık ve şarap dışında adada keşfedebileceğiniz çok lezzet var; sakızlı un kurabiyesinin tadına bakın. Sakızlı Türk kahvesi için de en doğru adres Çınaraltı Kahvehanesi.

KONAKLAMA

Bozcaada’da konaklama için birçok seçenek var. Eski adı Nisi House iken 2013 yılında adını değiştiren Aspasia Hotel’in odalarının her birinde balkon bulunuyor. Ayazma ve Sulubahçe plajlarına yürüme mesafesinde. Daha önce geldiğimde kaldığım Kaikas Otel ve 9 Oda da merkezde kalınacak iki ideal alternatif. Rengigül Konukevi kahvaltılarıyla, Bağbadem Tatil Evi sakin atmosferiyle, Ada Bacchus bahçesi ve bakımlı bağıyla öne çıkıyor. Çoluk çocuk ailece gelecek olanlara tavsiyemiz Aral Tatil Çiftliği. Akvaryum Hotel ve Eski Postane de konaklayabileceğiniz diğer alternatifler arasında yer alıyor.

Boruzan Restoran: Adanın yaz kış açık olan birkaç restoranından biri limandaki Boruzan. Yazın deniz kenarındaki masalarında oturup, gece tüm ihtişamıyla parlayan kaleye karşı keyif yapabilirsiniz. Kışın ise soba başında oturup, tekneleriyle, küçük kayıklarıyla balığa çıkan adalıları seyredebileceğiniz keyifli, sıcak bir mekânı var. Grek usulü kalamar dolması, kömürde ahtapot ızgara, asma yaprağında sardalya, ahtapot köftesi mönüsünden seçmeler. Tatlı olarak ise ev baklavası ve domates reçeli tadılması gereken lezzetlerden. Boruzan Restoran’ın Ayazma Plajı’nda da bir şubesi bulunuyor. Plajın hemen karşısında yer alan restoran, deniz keyfi arasında karnınızı doyurmanız için ideal bir yer.

Sandal: Rum mahallesinde eski bir Rum kahvehanesinden aslına sadık kalınarak yenilenmiş Sandal Restoran, Ege mutfağı meze ve deniz ürünleriyle dikkat çekiyor.

Vahit’in Yeri: Bozcaada’nın en güzel ve en ünlü plajının hemen üzerinde yer aldığı için özellikle öğle yemeği için ideal.

Polente: Adını Bozcaada’nın en batı ucundaki deniz fenerinden alan Polente. Adaya gidip uğramadan dönülemeyecek yerlerden.

Kaynak: HABER TÜRK